Neden Deniz Balığı?

Neden Deniz Balığı?

Doğru balık seçiminin yapılması ve endüstriyel balık çiftliklerinden uzak kalmak gerekmekte.

Balık tüketiminin ne denli önemli olduğunu defalarca duymuşuzdur. Fakat çok daha önemlisi doğru balık seçimidir. Günümüzde her sektörde olduğu gibi deniz ürünlerinde endüstriyelleşti; deniz balığı ve çiftlik balığı olmak üzere iki seçenek karşımıza çıkar oldu. Balık çiftliklerinde balıklar antibiyotik, koruyucular, tahıllar ve doğalarında olmayan besinlere maruz kalmaktadırlar. Yapılan çalışmalar çiftlik balıklarındaki Omega 3 miktarlarının deniz balıklarına kıyasla çok daha az olduğunu ortaya koymaktadır. Çiftlik balıkları daha yağlı olmakla birlikte sahip oldukları yağın büyük bir çoğunu Omega 6 yağ asitleri oluşturmaktadır. Bu nedenle çiftlik balıklarının yağı fayda sağlamak yerine, Omega 3: Omega 6 oranında dengesizliğe neden olarak; insan vücuduna zarar vermekte ve inflamasyon oluşturmaktadır.

Çıftliklerde balıklar antibiyotikler; pestisit ve koruyucu madddeler; alerji, astım, obezite, metabolik problemler ve immün hastalıklarda etkili olduğu düşünülen PVC yapımında da kullanılan Dibutylin; kanser ile ilişkili olduğu bilinen PBDE; kanserojenik olup endokrin, immün, sinir ve üremeyi olumsuz etkileyen Dioxin; pek çok ülkede yasaklı olup, balıkların daha canlı ve renkli gözükmesine yardımcı Canthaxanthin’e maruz kalmaktalar.

Ayrıca çiftliklerin çevreye / doğaya verdiği zarar da yadsınamayacak bir gerçektir. Bu nedenle, mevsimindeki ve doğal ortamında yetişen balığı tüketmemiz gerekmekte. Ülkemiz denizlerinden Mart ayında yaygın olarak çıkan balıklar;

Kefal

Deniz Levreği

Kalkan

Gümüş Balığı

Minekop

Tekir

Barbun’dur.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim