Omega 3 : Omega 6 Oranı

Omega 3 : Omega 6 Oranı

Omega 3 yağ asidinin Omega 6 yağ asidine oranının 1 : 2-3’ü geçmiş olması insan sağlığını tehdit eder. 

Önceki postumuzda Omega 3 yağ asidi tüketiminin ne derece önemli olduğundan bahsettik. Omega 3 tüketimini bu denli önemli kılan bir başka neden ise günümüzde çoğu toplumun ve özellikle Batı tipi beslenmede fazlasıyla yer bulan Omega 6 Yağ asitleri.

Omega 3 ve 6 yağ asitleri bizim vücudumuz tarafından üretilmeyen ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz 2 önemli yağ asidi. Bu iki yağ asidini alırken de belirli bir oranda tüketmek önemli. Bu oranı; sağlık otoriterileri 1 / 2-3 olarak belirtmekteler. Yani 1 Birim Omega 3 tüketirken; en fazla 2 veya 3 Birim Omega 6 tüketmeliyiz. Ancak bu durum günümüzde ve özellikle Batı tipi beslenmede 1 / 20-25’lere ulaşmış durumda. Özetle çok fazla Omega 6 tüketirken, az miktarda Omega 3’e beslenmemizde yer veriyoruz. Peki bu durum neye neden olur?

Omega 6’lar pro-inflamatuar dediğimiz yani inflamasyonu başlatıcı etkiye sahipken Omega 3’ler anti-inflamatuar yani Omega 6’nın olumsuz etkisini baskılayıcı özelliğe sahiptir. Çok fazla Omega 6 tüketip, yeterli Omega3 tüketmememiz durumunda inflamasyon başlar bu da kalp hastalıkları, metabolik sendrom, diyabet, artirit, Alzheimer’s, mental bozukluklar ve kanser gibi pek çok 21. Yüzyıl hastalığının oluşum mekanizmasında yer alır.

Omega 6’nın temel kaynakları bitkisel yağlardır ki bunlar başında Ayçiçek ve mısır özü yağı gelir. Eskiden Türk toplumun da ayçiçek yağı sıklıkla kullanılırdı. Günümüzde bu algı biraz değilse de endüstride halen fazlasıyla kullanılmakta ve işlem görmüş her besin ile biz vücudumu Omega 6 almaktayız. Bu nedenle beslenmemizden özellikle işlenmiş gıdayı, Ayçiçek, mısır, soya ve pamuk yağlarını çıkarmamız, Omega 3 tüketimimizi arttırmaya yönelik deniz ürünleri tüketimimizi arttırmamız önemlidir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim