Omega 3 ve Omega 6 Dengesi

Omega 3 ve Omega 6 Dengesi

Omega 3 ve Omega 6 Dengesi

Yüksek enerji kaynağı olmasının yanısıra bir çok hormon ve hormon benzeri yapıların ve hücre zarlarının yapısında bulunur. Yağda eriyen vitaminlerin  emiliminden sorumludur.

Omega 6 yağ asitleri metabolitleri iltihap yapıcı, ağrı yapıcı, pıhtı yapıcı ve mitojenik özelliklere sahip. Vucudumuz bu özelliği sayesinde mücadele etmeyi, kanamaları durdurmayı ve hücre çoğalmasını sağlar. Fakat bu hal bir denge içinde olmalıdır. Omega3 ün görevide tam tersidir. Iİltihap azaltıcı, ağrı kesici, kan sulandırıcı ve kanser önleyici özellikleri ile omega 6 yı dengeye ceker.

Çok eski tarihlerde insanların beslenme alışkanlıklarıyla paralel Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri denge içerisinde ve yaklaşık olarak 1:3 oranındayken günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişip, sebze ve balık yönünden zayıf beslenilmesi, yine omega 3 kaynağı besinlerinde yeteri kadar omega 3 olmayışı, batı tipi beslenmeye karşı aşırı ilgi, fast-food gıdaların fazla tüketimi sonucu Omega 3/Omega 6 oranı 1:30-50’lere kadar yükselmiştir.

Beslenme alışkanlıklarının değişmesinden kaynaklı Omega 3/Omega 6 dengesinin bozulması sonucunda ise bir çok inflamasyon kaynaklı (romatoid artrit gibi) ve kronik hastalık (diyabet, hipertansiyon gibi) kaçınılmaz olmaya başlamıştır.

Bir çok hastalıktan korunmak için günde 500-1000 mg aktif EPA- DHEA almalıyız. Kalp hastalıkları depresyon ve romatoid artrit ve diğer kronik hastalıklar için gunlük doz 3000 mg a kadar  çıkartılabilir.1/3 dengesine geri dönebilmek için de OMEGA 6 kaynağı olan ayçiçek yağı, mısır,soya, yağının tüketimide iyice azaltılmalıdır. Yoksa ideal oranıi yakalamamız çok zor olur.

 
OMEGA 3 KAYNAKLARI
USKUMRU, RINGA, TUNA, SOMON, SARDALYE, soğuk su dip balıkları olup, omega 3 ten zengindir. Çiftlik balıklari yemle beslendikleri icin omega 3 değerleri düşüktür.

En önemli bitkisel omega 3 kaynakları tohum yağları ve yeşil yapraklılardır. Keten tohumu yağı. Yeşil yapraklılardan ise Semizotu en iyi kaynaklardandır.

1 GRAM EPA-DHEA ALMAK İÇİN YENİLMESI GEREKEN BALIK MİKTARI
USKUMRU 60-250
SOMON.     50-100
HAMSİ.       60-100
SARDALYA  60-100
TON BALIGI 75-350
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
 
 
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim