Otizmde Destek Tedaviler

Otizmde Destek Tedaviler

Otizmde medikal ve beslenme tedavisine ek alternatifler.

Otizmin bağırsak kökenli bir toksin birikim süreci olduğunu daha önceki postlarımızda konuştuk. Toksinin girişinin bağladığı bağırsak duvarını onarmak ile birlikte hali hazırda vücutta birikmiş toksin birikiminin arındırılması konusunda da destek alınması önemli. Mutlaka hekim yönlendirmesi olmak kaydı ile çeşitli toksin atıcı destekler kullanmakla birlikte daha natürel alternatifler olan Epsom Tuz Banyoları veya Yeşil Su Detoksları denenebilir.

Epsom tuzu (Magnezyum Sülfate) ile hazırlanmış banyo sularında otizmli bireyi dinlendirmek; vücuttan toksin atım sürecini destekleyecektir. Ilık suda haftada 2-3 Kez, 20 Dakikalık ayak veya vücut banyoları yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra koyu yeşil yapraklı sebzelerden çıkarılmış suların düzenli tüketimi de ağır metal atımına hizmet edecektir.

Ayrıca mutlaka hekim kontrolünde, tüm vitamin ve mineraller optimal seviyede tutulmalıdır. Yetersizlik durumunda İyot, Çinko, Omega 3 – Cod Liver Oil, Coenzim Q10 gibi besin desteklerine hekim kontrolünde yer verilmesi önemlidir. Bu takviyeler; otistik bireylerdeki mitokondriyel disfonksiyon ile mücadele edeceği için kişilerin sosyal becerilerinde (özellik konuşma) olumlu geri dönüşlere sebebiyet verebilmektedir.

Hekim kontrolündeki medikal tedavi, beslenme tedavisi ve ağır metal şelasyonlarına ek olarak asistanım psikolog @diyetisyencerencetin ‘ in önerisi aynı zamanda duyu bütünleme çalışmalarına mutlaka yer verilmesi. Anne ve baba ile olacak olan ten temasları, evde evcil hayvan varlığı ve bu evcil hayvanlarla yaşanan fiziksel temasların varlığı dokunma duyusu ve sosyal iletişim algısını kuvvetlendireceği için önemlidir.

Otizmde bütünsel bakış açısının çok kıymetli olduğu unutulmamalı; otistik bireylerin tedavisini pek çok farklı noktadan ele almak bu tabloda kritik noktadır.

 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim