Otizmde Genel Beslenme İlkeleri

Otizmde Genel Beslenme İlkeleri

Otizmde çıkarılması gerek 4 besin grubu; tahıl, kurubaklagil, süt ve şeker

Daha önceki postlarımızda otizmli kişilerin kendi bağırsak floralarından zehirlendiği ihtimalini konuşmuştuk. Bu durumun temel kökeninin sızdıran bağırsaktan sistemik dolaşıma karışan toksin geçişi olduğu düşünülüyor.

Bağırsak duvarının onarımında, hekim kontrolündeki medikal tedavinin yanı sıra beslenme tedavisi de bağırsak duvar onarımını sağlayarak otistik bireylerin yaşam kalitesini yükseltebiliyor.

Otizmde temel beslenme kuralları; sızdıran bağırsağı tetikleyen 4 temel besin grubunun beslenmeden uzaklaştırılmasıyla mümkün oluyor. Bu 4 temel besin grubu; gluten ve lektin içeriği nedeniyle tüm tahıllar ve kurubaklagiller; laktoz ve kazein içeriği nedeniyle süt ve süt ürünleri ve şeker oluyor.

Özellikle sağlıklı olarak bildiğimiz tahıl, kurubaklagil ve süt ürünleri içeriklerindeki olumsuz öğeler (gluten, lektin, kazein) nedeniyle bağırsak geçirgenliği fazlasıyla uyarmaktadır Bağırsaktaki tahribatın yanı sıra gluten ve kazein vücuttaki morfini bağlıyor oluşu nedeniyle; morfine duyarlı şikayetleri beraberinde getiriyor.

Özellikle tahil ve kurubaklagil eliminasyonu ile birlikte; inek sütünden de olabildiğince kaçmak, en azından bir süre için doğru olacaktır. Keçi, manda, koyun gibi sütlerin kazein içeriği inek sütüne kıyasla daha düşük olması nedeniyle bu dönemde zorda kalınırsa tercih edilebileceklerdendir.

Ayrıca bu eliminasyon diyeti bağırsaktaki hasar oluşumunu durdururken, özellikle kemik – tavuk suyu gibi kolajen kaynaklarının beslenmeye eklenmesi; var olan hasarında onarımını destekliyor. Bu nedenle bol bol kemik-et ve tavuk suyu çorbalar beslenmeye ilave edilmesi önerilir.

Bu sıkı program otizmli bireyin gelişimine göre esnetilir ve çıkarılan besinler tekrar beslenmeye ilav edilir. Bu programın süreci kişiye bağlı değişmekle birlikte uzman kontrolünde karar verilebilir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim