Polifenoller

Polifenoller

Güçlü Antioksidan: Polifenoller

Bitkilerden bulunan polifenoller; doğanın en güçlü antioksidanlarından gruplarından birisidir.

Porsiyon kontrolü olmak koşuluyla bitter çikolatanın faydalı olduğunu biliyoruz.Yüksek şeker içeriğine rağmen çikolatayı faydalı kılan şey içeriğindeki polifenol olarak isimlendirilen çok güçlü antioksidanlar.
 
Polifenoller; meyve ve sebzelerde bulunan, antioksidanlardan çok zengin ve böylelikle de kronik hastalıkların hücrelerde yarattığı tahribatı engelleyen besin öğeleridir. Aynı zamanla kan şekerinin dengelenmesinde ve kan pıhtılarını engellemeye yardımcıdır. İnflamasyonu azaltırlar, kalp damarhastalıklarına karşı koruyucudurlar ve kanser gelişimini engellemeye yardımcıdırlar.
 
Polifenol supplementleri bulunmakla birlikte beslenmeyle doğal yollardan da vücuda polifenolleri ulaştırmak mümkün. Özellikle kahve, kakao, baharatlar ve tohumlar, kırmızı-mor meyveler (Berry Type Fruits) polifenollerden oldukça zengindir. Özellikle; yaban mersini, böğürtlen, çilek, mürdüm eriği, nar, enginar, ıspanak, mor soğan, hindiba, pekan cevizi , yeşil çay, kahve, karanfil, kakao, bitter çikolata ve zeytinyağı polifenollerden oldukça zengindir.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim