Probiyotiklerin Yaşaması İçin

Probiyotiklerin Yaşaması İçin

Probiyotiklerin Yaşaması için Prebiyotikler Olmalı !

Bağırsak florasının düzenlenmesinde probiyotikleri tamamlayan bir diğer mekanizma da prebiyotiklerdir. İntestinal florada bulunan bir tür veya sınırlı sayıdaki birkaç tür mikroorganizmanın çoğalmasını ve/veya aktivitesini seçici olarak aktive ederek konağın sağlığını olumlu yönde etkileyebilen oligosakkarit yapısında sindirilemeyen besin bileşenleri olarak tanımlanmaktadır.
 
Kalın bağırsaklarda yaşayan probiyotikler prebiyotikleri besin kaynağı olarak kullanır ve karbonhidrat yapısındaki bu prebiyotiklerden kısa zincirli yağ asitlerini sentezlerler. Prebiyotikler sadece sağlıklı flora tarafından kullanılırlar. Prebiyotikler aynı zamanda gaitanın hacmini artırarak feçesin barsak duvarına tutunan zararlı patojenleride içine alarak dışarı atılmasını sağlar.
 
Prebiyotikler florayı yararlı bakterilerin (Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp.) lehine değiştirmekte Salmonella, Listeria ve Escherichia coli,clostridium gibi zararlı patojenlerinde gelişimini sınırlandırmaktadır. Kolona ulaşan prebiyotikleri parçalayan probiyotik bakteriler fermantasyona neden olurlar. pH düşer ve normalde 6-9 olan barsak pH’sı 5-6 arasına düşünce birçok patojen bu pH’da yaşayamazlar.
 
Başlıca Prebiyotikler
Soğan
Enginar
Sarımsak
Hindiba
Şeker Pancarı
Brokoli
Pırasa
Yer Elması
Avokado
Balkabağı
Ev Yapımı Yoğurt
Tatlı patates
Turp
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim