Propolis

Propolis

Mucizelerle Dolu Propolis

Propolis; bal arıları tarafından bal üretimi sırasında çiçek ve ağaçlardan topladıkları maddeleri kendi tükürükleri ile bir araya getirerek oluşturdukları bir karışımdır. Kovanı dış etkenlerden korumak amacıyla üretilen propolis içerdiği aminoasitler, kumarinler, polifenoller nedeniyle başta bağışıklık olmak üzere insan sağlığı üzerinde pek çok faydaya sahiptir.

1)Kanserle Mücadeleye Yardımcıdır; Propolis anti-tümoral ve anti-kanserojen özelliğe sahiptir. İçeriğindeki polifenolik yapılar, kanser gelişiminin ardındaki neden olan DNA mutasyonlarının önüne geçilmesine yardımcıdır.

2)Candida Tedavisinde Etkilidir; Vücut direncinin düştüğü dönemlerde vücut mukozalarında ortaya Candida enfeksiyonları ile mücadelede propolis takviyesi, tedaviyi hızlandırmak ve daha iyi yanıt alınmasına yardımcı olmaktadır.

3)Herpes Virüsü İle Mücadele Eder; Herpes virüsü karşımıza en çok dudak ve ağız çevresinde uçuklar olarak çıksa da pek çok vücut membranında enfeksiyona sebep olabilir. Yine vücut direncinin düşmesi sonucu ortaya çıkan herpes virüsü ile mücadelede propolis desteği kullanılabilir. Bu nedenledir ki, artık dudak kremlerinde propolis takviyesi görebilmek mümkündür.

4)Soğuk Algınlığı ve Boğaz Ağrısı ile Mücadele Eder; Özellikle kış ayların hepimizi ele geçiren soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı yine yetersiz kalmış bağışıklık fonksiyonunun bir sonucudur. Bu nedenle özellikle okul çocukları ve yaşlılara kış aylarında propolis takviyesi verilmesi soğuk algınlığı ve buna bağlı gelişen hastalıkların baskılanmasına yardımcı olacaktır.

5)Parazitlerle Mücadele Eder; Yapılan çalışmalar özellikle kirli su ve yiyecek tüketimine bağlı oluşan, bağırsaktaki Giardiasis parazitik enfeksiyonunun ortadan kaldırılmasında propolis desteğinin olumlu sonuçlarını ortaya koymuştur.

6)Kadınlarda Üreme Fonksiyonlarını Güçlendirir; Gebelik planlayan kadınlarla yapılan çalışmalarda propolis takviyesinin gebeliği kolaylaştırdığı ortaya koyulmuştur.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim