Psikobiyotikler

Psikobiyotikler

Psikobiyotikler ise; yine probiyotik görev üstlenmekle birlikte temel olarak mental durumumuz üzerinde etkili olmaktadırlar.

Faydalı mikroorganizmalar; probiyotiklerin sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Yeni karşımıza çıkan bir terim olan psikobiyotikler ise; yine probiyotik görev üstlenen iyi bakteriler olmakla birlikte temel olarak mental durumumuz üzerinde etkili olmaktadır.

Yapılan pek çok çalışma faydalı mikroorganizma popülasyonunun beyin fonksiyonlarının yanı sıra duygu durumumuzda etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalarda faydalı mikroorganizmaları içeren besinlerle beslenen veya takviyelerle desteklenen beslenme programına sahip kişilerde;

Duygusal değişikliklerin daha az ve yavaş olduğu

Bilişsel kapasitenin attığı

Anksiyetenin azaldığı ve buna bağlı olarak daha başarılı stres yönetimi sağlandığı

Duygu durumunun iyileştiği gözlenmiştir. Başta bağırsak olmak üzere vücutta bulunan tüm flora insan psikolojisinde etkili olmaktadır. Psikobiyotikler; GABA, serotonin gibi nörotransmitterlerin ve kortizol, oksitosin gibi hormonların metabolizmasında etkili olmaktadır.

Daha dengeli ve sağlıklı bir mental-duygusal hayat için;

Prebiyotik tüketiminizi arttırın ki; psikobiyotikler vücutta daha kolay barınsın.

Fermente Sebze gibi faydalı mikroorganizma içeriği yüksek besinlere ve gerekli durumlarda probiyotik desteklere beslenmeniz de yer verin.

Duygularımız, gün boyunca beraberimizde taşıdığımız en önemli destekçilerimiz. Dengeli, mutlu ve huzurlu bir duygu durumunda olmak için sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak kaçınılmaz.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim