Quercetin

Quercetin

En Güçlü Polifenol: Quercetin

Beslenme yoluyla doğal yollardan alınabilen quercetin pek çok kronik hastalığın baskılanmasına yardımcıdır.
 
Quercetin; doğanın bize sunduğu güçlü antioksidanlardan bir diğeri. Bir çeşit bitki pigmenti olan quercetin özellikle koyu yeşil yapraklılarda, domateste, kırmızı-mor meyvelerde ve brokolide bol miktarda bulunur.
 
Serbest radikalleri uzaklaştırarak, yaşlanma ve inflamasyonu sakinleştirir. Özellikle bir başka antioksidan olan bromelain (ananasta bol miktarda bulunur) ile birlikteliğinde güçlü anti-inflamatuar bir enzim açığa çıkarır. Bu bağışıklık koruyucu etkisiyle aynı zamanda vücuttaki zararlı mikroorganizmaların uzaklaştırılmasında ve alerjinin baskılanmasında da etkilidir.
 
Bağışıklık sistemi üzerindeki en büyük olumlu gelişmeleri yaratabilen antioksidan olduğu düşünülmektedir. Kalp damar hastalıklarında, yüksek kolesterol düzeylerinde, dolaşım sistemi problemlerinde, insülin metabolizması problemlerinde, alerji ve astımda, sindirim sistemi problemlerinde, gutta, viral enfeksiyonlarda, kronik yorgunluk sendromunda, kanser ve cilt hastalıklarında quercetinden zengin bir beslenme önerilir.
 
Elma, biber, kiraz ve vişne gibi kırmızı-mor sebzeler, domates, brokoli ve lahana gibi turpgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kakao, kızılcık, kuşkonmaz, kapari, mor soğan, zeytinyağı, yeşil çay, adaçayı, mürver, sarı kantaron ve ginkgo biloba quercetinden oldukça zengindir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim