Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramında Sağlık Beslenme Önerileri

Ramazan bayramında hem lezzeti sofraların keyfini sürüp hem de sağlıklı beslenmek mümkün.

Öncelikle hepimizin Ramazan Bayramı’nı kutlarım. Yaz dönemi nedeniyle açlık sürelerinin oldukça uzun olduğu bir Ramazan Ayını uzunca bir tatil ile birlikte ardımızda bırakıyoruz. Bayram döneminde tatilinde rehaveti ile beslenme alışkanlıklarımız biraz daha esnemeye başlıyor ve çoğumuz karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeye yönelebiliyoruz. Ancak bu dönemde hem lezzeti sofraların keyfini sürüp hem de sağlıklı beslenmek mümkün.
 
1)Günde 2 ve 3 ana öğün yapıp; ara atıştırmaları sınırlayın.
 
2)Porsiyonlarınız kontrollü olmalı. Ramazan ayı boyunca dinlendirilmiş metabolizma ve sindirim kanalına bir anda yüksek porsiyonlarla yüklenmek; hazımsızlık ve şişlik gibi sindirim problemleri, kan şeker problemlerine neden olabilir.
 
3)Gün içerisinde bol su ve kalorisiz sıvı tüketerek; atıştırma dürtünüzü baskılayın.
 
4)Bu sene bayram tatilinin de uzun olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak kaçamaklarınızı 2-3 öğünle sınırlayın ve bu öğünlerde kendinizi ödüllendirin ancak diğer öğünleri karbonhidrattan uzak geçirmeye özen gösterin.
 
5)Şeker ve tatlılar bayram döneminde en çok kaçamak yapılan yiyecek grupları. Bu yiyeceklerin kontrollü tüketilmesi yine önemlidir. Şeker ve tatlıları, kaçamakları sınırladığımız 2-3 öğünde yer vermek doğru olacaktır.
 
6)Bol hareket etmeye özen gösterin.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim