Ramazan Da Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Ramazan Da Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Ramazana özel iftar ve sahur öğünlerine yönelik püf noktalar.

• Mümkün olduğu kadar hafif ve tok tutucu gıdalardan oluşmalıdır. En iyi örneği yumurtadır. Et, tavuk, balık ve mutlaka 1 avuç kuruyemişle protein desteği takviye edilmelidir.

• Tuz oranı düşük gıdalar gün içerisinde susuzluk yaratmaması için seçilmelidir. Omlet ve menemen ya da taze sebzelerle birlikte yapılan kahvaltı tercih edilmelidir.

• Açlık hissi insülin salınımıyla doğru orantılıdır. İnsülini tetikleyen işlenmiş rafine karbonhidrat (açma börek, pilav, pide, makarna simit vb.)özellikle sahurda alınmaması gerekir. Gün boyu baş ağrısı ve dengesiz bir insülin salınımına sebep olur.

• Omega 3 oranı bu dönem düşeceğinden ve balık tüketimi azalacağından vücudun omaga3/omega6 dengesi bakımından ek balık yağı alınmalıdır.      

• Ramazan ayında kişinin tatlı ihtiyacı artabilir. Bu gereksinim kalorisi azaltılmış tatlılarla giderilmeli. Yağlı ve ağdalı tatlılar yerine meyvenin kendi şekeriyle hazırlanmış hoşaf, komposto veya sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

• Yine bu dönem su tüketimi azalacağından ve vücut ritmi bozulacağından kabızlık sorununu aşmak için probiyotik besinler, fermente sebzeler ve kefir ile bağırsak florası takviye edilmelidir.

• Su içmek bağırsak ve böbreklerin çalışmasını hızlandırır. Ancak yemek esnasında su içmek, sindirim sistemini bozabilir Çünkü mide enzimlerini seyreltebilir.          

İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içmek yemeklerden alınan vitaminleri öldüreceğinden bu içecekleri yemekten bir süre sonra içmenizde yarar var.

Hazım açısından besinlerin iyi çiğnenmesi, çok sıcak yenilmemesi ve yavaş yavaş yenmesi önerilir. Yemek sonrası egzersiz önerilmediğinden 1-2 saat sonra kısa bir yürüyüş en azından hazım ve bağırsak hareketliliği açısından yapılmalıdır.

 

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim