Reflü Diyeti

Reflü Diyeti

Reflü rahatsızlığınız varsa ?

1-Yüksek karbonhidrat içeren pilav bulgur makarna tel şehriye çorbaları ve ekmeği hemen kesin.

2-Uzun süre pişirilmiş kemik suyu çorbaları ve et suyu, köy tavuğu çorbaları için içine sebze doğrayıp çeşitlendirebildiğiniz gibi duru şekliyle konsome olarak da içebilirsiniz. 

3-Duru şekliyle içeceğiniz konsomelere çiğ yumurta sarısı ve limonla terbiye yapın. Et suyu kemik suyunda ve yumurtada bulunan glutamine glisin ve lizin aminoasitleri  tahrip olmuş mukozal yüzeyi onaracaktır.

4-Süt içmeyiniz. Evde yapılmış yoğurdu yâda kefiri süt ürünü olarak kullanın. Oluşan probiyotikler hemen tedaviye başlayacaktır.

5-Günde alınan 2 diş sarımsak(yemekte) mide asiditesini yükseltir.

6-Probiyotiklerce zengin gıdalar tüketin. Zararlı bakteri üremesini azaltır. Bağırsak geçirgenliğini engeller. Kefir, turşu(lahana ve pancarlı) ve ev yoğurdu, güçlü probiyotiklerdir. Bu turşular lactobacillus asidofillus oluşumunu destekler ki o da bizim dost bakterimizdir ve midede yaşar.

7-Doğal elma sirkesi yemekte tüketirseniz mide asit miktarını arttırır. Her öğüne 2 yemek kaşığı aç karnına başlayıp salatalarda da bol bol kullanın.

8-Çok sıkıntılı ise pişmiş sebze daha çok tüketin. Ispanak ve pancar betain hcl kaynağıdır. Bu asit midede bulunur o nedenle bu iki sihirli yiyecek hemen iyi gelir.

9-Kuru baklagilleri yemeyin hazmı çok zordur. Yiyorsanız da üst kabuklarının tek tek  çıkarılmasını tavsiye ederim.

10-Etli kıymalı ve zeytinyağlı pişmiş sebzeler en iyi gelen gruptur.

11-Avokado mideye en iyi gelen çiğ yenebilen meyvedir.

12-Zeytinyağı ve Hindistan cevizi ve sütü alınmış tereyağı (ghee) tercih edin ve miktarını biraz daha artırın.

13-Kahvaltıda daha çok yumurta yiyin Peynir içerdiği kazein nedeniyle mukozal tahrişe sebep olur.

14-sabah ve gece yatarken 1/2 çay bardağı saf aloe vera için ki midenizi ve mukozal yüzeyi onarıp mide asidini yükseltir.

15-Asitli şekerli içeceklerden uzak durun.

16- Mide asidiniz yükseldiğinde reflü bitecek geçmeyen ağız kokusu bitecektir. 1.5-3 ph derecesi olan midemiz ph 4 den yukarı çıktığında helico bakter denen midede yaşayan çok dirençli ve zararlı  bir bakterinin yaşamasına neden olur. Bu bakteri demir eksikliği anemisine sebep olduğu gibi vitamin mineral emilimini de büyük ölçüde etkiler.

17-Meyve tüketimi hazmetmenizle orantılı ama kivi mango avokado elma iyi gelen meyveler arasında.

18-Yemekte ve yemekten 1 saat sonra su içmeyin. Hazmı engellersiniz zaten az olan mide asidini seyreltirsiniz.

19-Mide asidini arttırmak isteyenler, yemekten 30 dk. önce tuzlu limonlu içmeliler. Ya da yemekten 15 dk. önce turşu suyu içmeli 2-4 kaşık. Günde 2 diş sarımsak yutulmalı.

Eğer şiddetli ağrı varsa; 1 büyük bardak su içinde 1 tatlı kaşığı yemek karbonatı için ağrı geçince de 3 saatte bir yarım kilo su tüm gün boyunca içilir ve ağrı azalır.

 

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim