Şeker ve Kanser Gelişimi Arasındaki İlişki

Şeker ve Kanser Gelişimi Arasındaki İlişki

Yapılan çalışmalar; şeker tüketimi ve kanser gelişimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.

Vücudumuzdaki pek çok hücre enerjilerini oksijenli solunum ile sağlamaktadır. Oksijenli solunum; oksijen kullanılarak besinlerin parçalanıp hücre içerisine alınması ve bunun sonucunda da karbondioksit oluşması sürecidir.
 
Fakat kanser hücreleri; oksijenli solunum yapmamaktadır. Kanser hücreleri enerji kaynağı olarak oksijenli solunum yapmak yerine; şekeri fermentasyonu yaparak enerji elde etmeyi tercih eder. Bu süreç Warburg Etkisi olarak bilinir ve bu süreç kanser hücrelerinin gelişimini hızlandırmaktadır. Yapılan çalışmalar en hızlı gelişen kanser hücrelerinin temel besin kaynağı olarak şekeri kullandığını göstermiştir. Bir başka değişle; vücuda alınan şeker var olan sessiz kanser hücrelerini uyandırmakta ve gelişimlerini hızlandırmaktadır. Aşırı ve kontrolsüz şeker tüketiminin; kanser hücrelerindeki kontrolsüz hücre bölünmesini arttırmaktadır.
 
Bu nedenle beslenmeden başta rafine şekerin uzaklaştırılması; meyve şekeri gibi natürel şekerlerin tüketiminin kontrollü olması; sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye sahip olmak kanserden korunmak veya tedavi sürecini kolaylaştırabilmek için önemlidir.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim