Şeker Yoksunluğu Sendromu

Şeker Yoksunluğu Sendromu

Özellikle madde bağımlılıklarının ardından gözlenen yoksunluk sendromu, şekerin beslenmeden çıkarılması ile de oluşabilmektedir.

Şekerden ve özellikle endüstriyel şekerden zengin beslenmenin diyabet, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok kronik hastalığa sebep olduğu artık bilinmekte. Bu nedenle şekeri hayatımızdan çıkarmamız gerektiğinin artık hepimiz bilincindeyiz. Ne var ki; şeker ve özellikle endüstriyel şekeri bir anda bırakmak; yoksunluk sendromuna neden olmakta ve sindirim kanalı problemleri, migren, yorgunluk gibi semptomlara neden olmakta. Özetle şeker adeta bir bağımlılık yaratıp; hayatımızdan çıkarmaya çalıştığımız nokta da ise yoksunluk sendromuna neden olmakta. Bu da şekerin bağımlılığının ne denli zararlı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmakta.

Beslenmelerinden şekeri çıkardığımız danışanlarımız; başta baş ağrısı, yorgunluk, kramplar, mide bulantısı gibi şikayetler yaşayıp; şekersiz yaşamanın kendileri için uygun olmadığı düşüncesine kapılıyorlar. Oysa ki bu durum tüm bağımlılıklarda yaşanan yoksunluk sendromuyla aynı süreçtir.

Özellikle işlenmiş ürünlerde bulunan endüstriyel şeker; beyindeki ödül mekanizmalarını başka bir deyişle dopamin merkezlerini uyararak, kokain ve benzeri uyuşturucu maddelerde olduğu gibi opioid yoksunluğu yaratır. Buna bağlı olarak da şeker tüketimini bırakan kişilerde; baş ağrısı, gaz, mide bulantısı, kas eklem ağrıları, ishal, yorgunluk, kontrolsüz açlık, mutsuzluk ve anksiyete gelişebilir.

Şeker yoksunluğuyla mücadele edebilmek için;

-Bu sürecin iyileşmenin bir parçası olduğunun farkında olun. Şekeri hayatınızdan çıkarmaya kararlı ve motive olun. Motivasyonun yüksek olması; semptomların yaşanma sıklığını azaltacaktır.

-Sağlıklı alternatiflerle şeker ataklarının önüne geçin.

-Lif tüketiminizi arttırın.

-Daha fazla protein ve sağlıklı yağ tüketin.

-Yeterli su aldığınızda emin olun.

-Probiyotik takviyelerinden destek alın; dengeli bağırsak florası şeker metabolizması problemlerinin önüne geçer.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim