Seratonin ve Melatonin İlişkisi

Seratonin ve Melatonin İlişkisi

"Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı"  Cemal Süreya

Vücudumuzda bulunan triptofan bir aminoasittir. Beynimizin kullandığı bu aminoasit önce 5 HT ( 5 hidroksitriptofana) Serotonine ve melatonine dönüşür. Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 
Yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır. Emilimde ya da alımda bir sıkıntı varsa serotonin ve melatonin düzeyleri de eksik kalmaya başlayacaktır. En önemli belirtileri uykusuzluk, mutlu hissedememe, depresyon, kum kum dışkılama, kabızlık, ağrı hassasiyeti, alınganlık bel-baş-boyun bölgesinde ağrı ve tutulma. erken yaşlanma vb.
 
Serotonin düzeyiniz düşükse beslenme olarak triptofandan zengin besinlerle beslenmemiz çok önemlidir. Triptofan kaynakları özellikle serbest gezen hindi, tavuk ve köy yumurtasıdır. 1 yumurta: 675 gr. triptofan içerir. Ceviz badem ve fındıkta yine triptofan içerir. Meyvelerden kivi ve kiraz da çok iyi bir melatonin kaynağıdır.
 
İyi bir serotonin ve melatonin salınımı için sabah triptofanlı zengin bir KAHVALTI (2 yumurta adet, ceviz, badem, avakado, zeytin)  akşam 20:00 den sonra düşük volt ışıkla oturma, 22 :00 den sonra tablet ve cep telefonlarına bakmamak ,zorunda kalırsak blue night ışığını devreye sokmak ve yattığımız odanın mümkün olduğu kadar karanlık olması derecesinin ise 18-20 derece arasında tutulmasının hormon salınımı bakımından en iyi kalitede olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. En iyi melatonin salınımı 22:00 - 2:00 saatleri arasında ve koyu karanlıkta olur.
 
Serotonin salınımını sağlayıp sizi rahatlatacak bitkilerden oluşan çayınızı da içince daha rahat ve daha huzurla uykuya gittiğinizi göreceksiniz.
 
Aşağıda belirtilen tüm malzemeleri belirtilen gramajlarda herhangi bir aktardan temin edebilirsiniz.
 
Tüm tarifler için hazırlama şekli.
Aşağıda belirtilen malzemeleri belirtilen gramajlarda harmanladıktan sonra, porselen bir çaydanlığın içerisinde 70 °C de kaynar olmayan 1 su bardağı sıcak su ilave edilerek 5 dakika dinlendirildikten sonra içilir.
 
Relaks çay
30 gr. sarı kantaron
5 gr. lavanta
5 gr. melissa
 
Uykusuzluk
25 gr. melissa
25 gr. lavanta
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner 
 
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim