SIBO Tedavisinde Doğru Sıralama Ne Olmalı?

SIBO Tedavisinde Doğru Sıralama Ne Olmalı?

SIBO tedavisinde doğru sıralama ile kişilerin sindirim problemlerinden kurtulabilmeleri mümkün.

Bu hafta boyunca konuştuğumuz SIBO tedavisinde FODMAP Diyeti ve ardından çıkarılan besinlerin, probiyotiklerin tanıtımı, hekim kontrolünde antibiyotik tedavisi, fitoterapik destekler gibi pek çok aşamadan bahsettik. Peki doğru sıralama ne olmalı?

1-Eliminasyon Diyeti – Düşük FODMAP Diyeti:

En az 3-8 Hafta boyunca beslenmeden FODMAP’lerin ki bunların hangi yiyeceklerde bulunduğunu bir önceki postumuzda bulabilirsiniz, doğru protein, sebze ve meyve kaynaklarının beslenmede yer aldığı bir program takip edilmeli. Bu beslenme programı özellikle bromelain (ki Ananasta bulunmaktadır), potasyum ve magnezyum içermelidir.

Eğer hekim gerekli görürse bu aşamanın sonlarında Rifaksimin / Antibiyotik Tedavisi de uygulanabilir.

 

2-Tam GAPS Diyeti:

GAPS Diyetinin Tam GAPS aşaması uygulanmaya başlanmalı ve böylelikle bağırsak onarımı devam ederken, probiyotik tanıtımına da başlanmalı. Kemik suyu, hindistancevizi yağı, ev elma sirkesi gibi bağırsak onarıcı ajanlar bu aşamanın vazgeçilmezidir.  Yine aynı zamanda çıkarılmış olan FODMAP’ler de beslenmeye tekrar eklenmeye başlanmalıdır.

Tüm terapi sırasınca Vitamin B12, D, K, Probiyotik, Sindirim Enzimleri, Demir ve Çinko seviyeleri takip edilmeli; gerekli durumlarda gerekli aşamalarda hekim kontrolünde takviyeleri sağlanması önemlidir. SIBO tablosunda özellikle bu grupların eksikliğine sıklıkla rastlanmaktadır.

Antimikrobiyal bitki ve yağlarda yine SIBO’daki zararlı bakterilerin azaltılmasında yardımcı olacağı için; Altınmühür Otu ve Nane Yağı başta olmak üzere Kekik Yağı, Tarhun Yağı ve Karanfil Yağı kullanılabilir. Bu yağların gün içerisinde tüketilen içme sularına damlatılması (1 Litre su için 2-3 damla yeterlidir) önerilir.

Ve tüm terapinin ardından hastanın sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi; stres ve toksinlerden uzak, doğru bir beslenme programının olduğu bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim