SIBO Tedavisinde; Düşük FODMAP Diyeti

SIBO Tedavisinde; Düşük FODMAP Diyeti

FODMAP’lerin olmadığı bir beslenme programı 3-8 hafta boyunca uygulanması SIBO Tedavisinin büyük bir parçasını oluşturmakta.

SIBO (Small Intestine Bacterial Overgrowth) hakkında daha önceki yazılarımızda da konuşmuştuk. Ancak son dönemlerde o kadar çok kişi SIBO semptomları ile başvurmakta ki; SIBO ve tedavisini daha detaylı anlatmamız gerektiğini gördük.

SIBO; ince bağırsaktaki zararlı bakterilerin sayısındaki kontrolsüz artıştır ve en sık görülen semptomu fazlasıyla rahatsızlık yaratan, sabahın ilk saatlerinde olmayan ancak yiyeceklerle tetiklenen karın şişliğidir. Bunun temel sebebi genellikle endüstriyel dünyamızın bizi maruz bıraktığı stres, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, toksinler ve hekim kontrolü olmaksızın ilaç kullanımlarının bağırsak florasında yaratmış olduğu tahribattır. SIBO tedavisinin temeli bu faktörleri kontrol altına almak olmalı. Psikolojik stresinizi azaltmak, toksinlerden daha uzak bir yaşam benimsemek, ilaç kullanımı için mutlaka doktorların önerilerini takip etmek ve elbette beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemek.

SIBO tedavisinde genellikle fermente, oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit ve poliyollerin bulunmadığı bir eliminasyon diyeti ile başarı sağlamak mümkün. Bu diyet Düşük FODMAP diyeti olarak adlandırılmakta ve adını da yasaklarının baş harflerinden almaktadır.

FODMAP’lerin kimler olduğunu bir sonraki postumuzda olabildiğince sıralayacağız. Diyet sırasında uzmanınla birlikte karar vererek 3 - 8 Hafta boyunca FODMAP’leri beslenmenizden çıkarıp bu süreçte bir hekim desteği ile gerekirse ilaç tedavisi uygulanıp bağırsak zararlı mikroorganizmalardan temizlenmeli ve arındırılmış bağırsağa tekrar FODMAP’ler ve probiyotik mikroorganizmaların tanıtımı başlar. Bu beslenme tedavisine Düşük (Low) FODMAP Diyeti adı verilir.

Düşük FODMAP Diyeti, SIBO Tanı ve tedavisi sağlık dünyasında oldukça yeni olmakla birlikte uygulayan uzman ve hastalardan olumlu geri dönüşler almaktadır. Ülkemizde de çok yeni uygulanmaya başlanan bu terapiyi bizler de @diyetisyencerencetin ve @dr.gokhanozisik ile birlikte SIBO tanı ve tedavilerini sürdürmekteyiz

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim