Sindirim Enzimleri 2

Sindirim Enzimleri 2

Yetersiz Sindirim Enzimi Olan Kişiler Ne Yapmalı?

Yağlı dışkılama, gaz, şişkinlik ve hazım problemleri sindirim enzim yetersizliklerinin en belirgin semptomlarıdır.

 
Sindirim sisteminin en temel görevi tükettiğimiz yiyecekleri; proteinler, karbonhidratlar ve yağlar gibi küçük besin öğelerine parçalamak ve böylelikle bağırsaklardan emilim sağlanarak vücuda enerji sağlanmasıdır.Sindirim enzimlerini pankreas üretir ve esas görevidir.
 
Yüksek karbonhidratlı beslenme de pankreas insülin salgılamaktan sindirim enzimine vakit ayıramayacaktır.Pankreas düzgün çalışmazsa sindirilmemiş gıdalar barsaktaki bakteriler tarafından kullanılır ve şişkinlik gaz koku yapar.Hatta gaitada sindirilmemiş besin parçaları görülür. 
 
Tükettiğimiz yiyecekleri daha küçük besin öğelerine parçalama işi sindirim enzimleri tarafından gerçekleşmektedir. Proteazlar proteinleri, lipazlar yağları, amilazlar ise karbonhidratları parçalar.
 
Vücutta bu enzimlerin yeterli üretilememesi sonucunda kişiler sindirim problemleri çeker. Yağlı dışkılama, gaz, şişkinlik, hazım problemleri sindirim enzim yetersizliklerinde çok sık karşımıza çıkar. Bu durumda sağlık profesyonelleri sindirim enzimlerini desteklemeye yönelik takviyeler önerebilir.
 
Aynı zamanda sindirim enzimlerini yiyeceklerle de desteklemek mümkündür. Ananas, papaya, mango, kiwi, fermente lahana turşusu sindirim enzimlerini doğal olarak içerir.
 
Öğünlerinizi bu yiyeceklerle desteklemek mümkündür. Özellikle hazım problemi olan kişiler yemeklerden önce 2 yemek kaşığı lahana turşusu suyu tüketerek şikayetlerini rahatlatabilirler.
 
Sindirim enzimleri özellikle insülin direnci ve kronik inflamasyon gibi pankreasın sürekli aktif kaldığı durumlarda yetersiz üretilir. Ayrıca güneşin batması ile birlikte vücut sindirim enzimlerini azaltır. Buradaki amacı yeme dürtüsünü engellemektir.
 
Özellikle akşam yemeklerini mümkünse güneş batmadan tüketmek veya akşam yemeklerinde çiğ sebze ve meyvelere fazla yer vermemek yine hazım problemlerine yardımcı olacaktır.
 
Sindirime bir yardımcı etken de mutlu huzurlu bir ortamda yemek yemektir.Nervus Vagus sindirim enzimlerini yüzde 60 aktive eder.
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim