Somon Balığı

Somon Balığı

Somon balığının çiftliklerde yetişmediğini zannediyorsanız, yanılıyorsunuz.

 

Balık tüketmenin önemini artık hepimiz kavradık. Peki hangi balığı tüketmeliyiz? Bu sorunun cevabı her zaman için deniz balığı. Çiftlik balıkları; başta beslendikleri yemlerden olmak üzere maruz kaldıkları tahıl ve katkılar nedeniyle sağlımız üzerinde sahip oldukları olumlu etkileri kaybetmekteler. Çevre Koruma Örgütü (EPA); çiftlik somonunu en toksik gıdalar arasında göstermekte.

 

Somon balığı her ne kadar İskandinav Denizlerinden geliyor olsa da; doğal ortamında değil çiftliklerde yetişmekte. Vahşi somonu ise bulabilmek hem zor hem de maliyetli. EPA ‘ya göre ayda 1 öğünden fazla çiftlik somonu tüketilmemeli. Önemli olan somon balığının da bir çiftlik balığı olduğunu ve çiftlik balıklarının sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olduğunun farkında olmak. Bu olumsuz etkilerin nedeni; çiftliklerde balıklar doğalarında olmayan mısır, tahıl veya kümes hayvanları ile beslenirler.

 

Ayrıca bu balıklara dayanıklıklarını arttırabilmek için pek çok antibiyotik ve sentetik vitamin mineral takviyesi verilmektedir. Bunun yanı sıra balık yemleri pek çok kimyasal madde içermektedir. Bu nedenlerle somon da dahil olmak üzere tüm çiftlik balıklarının insan metabolizması üzerinde sahip olduğu toksik etkinin başta çocuklar, adölesanlar ve hamileler olmak üzere insan vücudunda nasıl bir etki yaratacağını bilemeyiz. Balık yemlerinde bulunan katkıların beyin gelişimi üzerinde olumsuz etki yarattığı; ve buna bağlı olarak otizm, ADD / ADHD ve düşük IQ gelişebileceğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca immün sistem ve metabolizma üzerinde de olumsuz etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı; çiftlik balığı yerine mevsiminde deniz balıkları tercih etmek; ve deniz balıklarına haftada 3 kez sofranızda yer vermeye özen gösterin. 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim