Stresin bağırsak florası üzerine olumsuz etkileri

Stresin bağırsak florası üzerine olumsuz etkileri

İyi bir sindirim sistemi için mutlu, mutlu yemek yiyin.

İnsanların aynı embriyolojik kökenden gelişen iki sinir sistemi vardır;
 
1. Beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi
2. Bağırsaklarda bulunan gastrointestinal sinir sistemi
 
İki sinir sistemi arasındaki bağlantıyı nervus vagus sağlar. NERVUS VAGUS motor, duyu ve otonom sinir sistemiyle ilgili lifler taşıyan bir kafa siniridir. Sindirim enzimlerinin yüzde altmışı vagus siniri üzerinden aktive ediliyor. Stresliyken sindirim aktivitesi % 60 azalabilir. ( arabada yemek yemek, çalışırken yada tv karşısında gibi )
 
İnsanları strese sokarsanız hipotalamus sağlıklı yiyeceklere karşı '' dur '' diyor. Sindirim için 1 saatlik Parasempatik faz çok önemlidir. Günümüzün hızlı yaşam şartları buna izin vermiyor. Aslında sindirim sempatik bir aktivitedir vücut için enflamasyondur ve çok yorucu bir iştir. Ama ilk 1 saatlik dönem çok önemlidir. Çünkü insan vücudu 1 saat parasempatik aktivite de kalırken yemek sırasında sonraki kalan saatlerde sempatik sistem aktive olmaktadır. O nedenle o 1 saat çok önemlidir ve kalan 23 saate bedeldir.
 
Yemek öncesi dua, diğer insanlarla elele tutulması, cilt teması, '' eline sağlık ne güzel şeyler yapmışsın '' gibi komplimanları yemeğe otururken yapmalıyız. Bu temaslar yada komplimanlar parasempatik aktiviteyi (“ mutlu olduğumuz an ” da denilebilir. ) uyarıp sindirim enzimlerininin çalışmasını sağlayacaktır. Bağırsaklardan beyine giden enformasyon, beyinden bağırsağa gidenden çok daha fazladır !!!!
 
Yeri gelmişken
SEMPATİK SİNİR SİSTEMİ
Kalbin hareketlerini hızlandırır
Kalbi besleyen damarları daraltır
Bronşları genişletir
Bağırsak hareketlerini yavaşlatır
 
PARASEMPATİK SİNİR SİSTEMİ
Kalbin hareketlerini yavaşlatır
Kalbi besleyen damarları genişletir
Bronşları daraltıyor
Bağırsak hareketlerini hızlandır
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim