Su Tüketimimizi Nasıl Arttırabiliriz?

Su Tüketimimizi Nasıl Arttırabiliriz?

24 Saatlik sıvı oruçları sonrası, kişilerde su tüketimi artabilmektedir.

“Hiç susamıyorum; gün içerisinde hiç su tüketmiyorum.” cümlelerini biz beslenme uzmanları sıklıkla duymaktayız hastalarımızdan. Bunun nedeni genellikle suyun yerini diğer sıvıların ve yüksek sıvı içeren meyve sebzelerin almış olması.

Bu sıvıların tüketimi vücut su ihtiyacını bir miktar karşılamakla birlikte; suyun vücutta gerçekleştirdiği fonksiyonları tam anlamıyla yerine getirememektedir. Böyle durumlarda kendimizi su içmeye zorlamak yerine başka stratejiler önerilebilir.

Son zamanlarda konuşulmaya başlanan en önemli metot 24 saatlik sıvı oruçları ve ardından kişinin doygunluğa ulaşana dek su tüketmesi ve yutkunmanın zorlaştığı noktada su tüketiminin bırakılması. Evrimsel olarak değerlendirildiğinde de atalarımız her an suya ulaşamadıkları için susuzluğun ardından suya ulaştıklarında büyük oranlarda su tüketmektedirler.

Günümüzde de benzer bir stratejiden gitmek mantıklı olacaktır. Aynı zamanda idrar renginin kontrolünün de yapılması su tüketiminin yeterli olup olmadığı konusunda fikir verecektir. İdrarınızı açık renkte görene dek su tüketiminizi arttırmanız önemlidir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim