Süt Kökenli Olmayan Kalsiyum Kaynakları

Süt Kökenli Olmayan Kalsiyum Kaynakları

Bazı durumlarda süt ve ürünlerinin tüketiminin kısıtlanması gerekebilmektedir ve bu durumda süt ürünleri dışındaki diğer kalsiyum kaynaklarının yeterli tüketiminden emin olmak gerekir.

Laktoz intoleransı veya kazein duyarlılığı gibi durumlarda bağırsak terapileri sırasınca süt ürünlerinin beslenme düzeninden çıkarılması tavsiye ediliyor. Bu durumda kişilerin en büyük endişesi yeterli kalsiyumu alamayacak olmak oluyor. Ancak süt ürünleri dışında da doğada pek çok kalsiyum kaynağı bulunmaktadır ve bunların yeterli tüketimi süt ürünlerinden sağlanamayacak olan kalsiyumun tamamlanmasına yeterli olmaktadır.

Kalsiyum, insan vücudundaki önemli minerallerin başındadır ve kas, kemik gelişimi, kan basıncı ve deri sağlığı için önemlidir. Süt ürünlerinin tüketiminin kısıtladığı durumda;

Kemik Suyu; Kalsiyum da olmak üzere pek çok mineralden oldukça zengindir. Düzenli günlük tüketim ile içerisindeki prolin ve glisin aminoasitleri ile birlikte kas, kemik gelişimi, der sağlığı, sinir sistemi ve yara iyileşmesi üzerinde etkilidir. Kalsiyumdan zengin bir kemik suyu elde edebilmek için uzun süre kaynayarak elde edilmiş bir kemik suyu gereklidir.

Balık Kemiği; Süt ürünleri dışındaki en iyi kalsiyum kaynağıdır. Balık kemiği tüketmenin en kolay yolu; hamsi gibi kemikleri ile birlikte yenebilen küçük balıkları bütün olarak çiğnemek ve tüketmektir. Balık kemiği, aynı zamanda Vitamin D ‘den de oldukça zengin ki bu durum içerdiği kalsiyumunda emilimini arttırmaktadır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler; Karalahana, Pazı, Brokoli, Kale, Turp Otu gibi koyu yapraklara sahip ve yaprakları ile yenen sebzeler kalsiyumdan oldukça zengindir.  Aynı zamanda Folat, Vitamin A, C, E, K ve B ‘den de zengindir ki bu durum içerdiği kalsiyumunda emilimine yardımcıdır.

İncir;

Pekmez;

Susam;

Deniz Kabukluları ‘da yine kalsiyumdan zengin besinler arasındadır.

Kalsiyum tüketimi ile birlikte; vücutta ki Vitamin D, K ve Magnezyum değerleri de kontrol edilmeli. Bu 3 ‘ünün eksikliği de yine kalsiyum emilimini sekteye uğrattığı için kronik kalsiyum yetersizliğine neden olabilmektedir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim