Tip 3 Diyabet Alzheimer Hastalığı

Tip 3 Diyabet Alzheimer Hastalığı

Alzheimer Hastalığının Bir Nedeni de İnsülin Metabolizması Bozukluğu Olabilir Mi ?

Hafıza ve bilişsel yeteneklerin kaybı olarak tanımlanan Alzheimer genetik kökenli olduğunu çalışmalar güçlendirse de ardındaki diğer sebepler de araştırılmaktadır.

Dünyaca ünlü Mayo Clinic tarafından yapılan çalışmalar nasal (burun yoluyla) insülin takviyesinin Alzheimer semptomlarını hafiflettiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle de nedeni tam olarak bilinemeyen Alzheimer hastalığının nedenlerinin birinin de insülin metabolizması bozukluğu olup olmadığı sorgulanmaktadır.

Alzheimer hastalığı APOE4 Gen mutasyonu ile ilişkilendirilmektedir. APOE4 Geni ki Alzheimer Geni olarak da bilinmektedir; beyin hücrelerinin insülin kullanma yeteneklerini etkilemekte bunun sonucu olarak da beyin hücreleri beslenememeye bağlı olarak yok olmaktadır. Bu süreç; tıp dünyasında gayri resmi olarak Tip 3 Diyabet olarak adlandırılmaktadır. Özetle beyin hücrelerinin insülin metabolizmalarının bozulması Alzheimer riskini kat kat arttırmaktadır.

Ayrıca vücutta insülin artışı kortizol salınımını arttıracak; artmış kortizol de beyin hacminde azalmaya sebep olacaktır. Bu nedenle bazal insülinin artmış olması da bilişsel kapasite başta olmak üzere pek çok beyin fonksiyonlarında zayıflamaya neden olacaktır.

Bu nedenle vücudun insülin metabolizmasının ve insülin değerlerinin korunması sinir sistemi sağlığı için de oldukça önemlidir. Açlık ve tokluk insülin değerlerinizi belirli aralıklarla takip edip; herhangi bir düzensizlikte gerekli önlemlerin alınmasına dikkat ediniz. 

 

Kaynak : http://ow.ly/xPN330gQkx2

 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim