Uyku Bozukluklarında Bitkisel Alternatifler

Uyku Bozukluklarında Bitkisel Alternatifler

Uyku öncesi parasempatik sinir sistemini aktive eden çaylar ve aktiviteler uyku problemlerinin giderilmesine yardımcıdır.

Yetersiz ve kalitesiz uyku kişilerin yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu durumun kronikleşmesi durumunda   obezite, anksiyete, depresyon, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi pek çok hastalığın tetikleyicisi olabilir.

Bazı bitkisel tedaviler ve çayları uyku problemlerine yardımcıdır. Bunlar;

Valerian ; Kedi Otu, kurutulmuş köklerinin sıcak su ile 3-5 Dk demlenmesi hem sakinleştirici bir etki sağlamakta hem de uykuya dalmayı kolaylaştırmak ve uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olmakta.

Passionflower ; Pasiflora Çiçeği, genellikle ekstrat halinde satılan bitki özütünün uyku öncesi suya damlatılarak tüketilmesi önerilmekte. Flavonoid, alkaloid ve kumaranlardan zengin bitki aynı zamanda nörotransmitterlerin aktivitesinde etkilidir. Bu nedenle sakinlik ve dinginlik sağlamaktadır.

Lavander; Lavanta, hem uyku öncesi çayının tüketilmesi hem de uyku yastığına birkaç damla yağının damlatılması uykuya dalmayı ve uyku kalitesini arttırmaktadır. Aynı zamanda lavanta yağı ve epsom tuzu ile hazırlanmış banyolar da uykunun düzenlenmesine yardımcıdır.

Chamomile ; Papatya, uyku öncesi çayının demlenmesi kişilerin sakinleşmesine ve uykuya geçmesine yardımcı olmaktadır.

Safran, ılık su içerisine 2-3 ince dal/kıl safran atılması oluşan suyun uyku öncesi içilmesi uyku kalitesinin artmasına ve uykuya dalma sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. 

Ayrıca, 20:00 ‘dan Parasempatik Sinir Sistemini aktive eden; kitap okuma, loş ışık kullanma, sıcak duş, meditasyon gibi aktiviteleri değerlendirmek uykuya geçişi kolaylaştırarak uyku kalitesinin arttırılmasına yardımcı olacaktır.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim