Vücudumuzun Dengesi pH

Vücudumuzun Dengesi pH

Doğru pH dengesini sağlamak, sağlık için şarttır.

Alkali diyetlere artık pek çoğumuz aşinayız fakat; ardındaki mekanizmayı pek de sorgulamıyoruz. pH Dengesi, asidite ve alkalilik arasında dengeyi ifade etmektedir. Başta kan olmak üzere tüm vücut dokularımızı uygun pH düzeylerinde tutmak; genel sağlık üzerinde oldukça faydalıdır.

Alkali diyetlerin amacı kan pH’ını 7,365 ile 7,45 arasında tutarak alkali bir kan pH’ına sahip olmayı sağlamaktır. Alkali kan pH’ı ile; damarlardaki plak oluşumu riski, idrarda kalsiyum birikme riski, böbrek taşları vb. böbrek hastalikları riski, inflamasyon buna bağlı olarak hipertansiyon, diyabet ve artrit riski, spazmlar, D vitamini eksikliği minimum düzeye çekilirken; kemik sağlığı desteklenir.

Kan pH’ının dengelenemediği ve asiditenin arttığı durumlarda ise alerji ve astım, yorgunluk, sık hastalanma, baş ağrıları, inflamasyon, kas eklem ağrıları, deri problemleri, ülser, kilo vermede güçlük, metabolik asidoz ve buna bulantı ve kusma görülebilir. Asiditenin kontrol altına alınmadığı durumlarda ise tablo ciddileşir ve artirit, kanser, diyabet, fibromiyalji, kalp hastalıkları, multiple sclerosis, osteoporoz, felç ve bilişsel fonksiyon bozuklukları oluşabilir.

Doğru bir pH dengesi için;

Asidik yiyeceklerden uzak durun ki bunlar; işlenmiş etler, yüksek sodyum ve şeker içerikli yiyecekler, işlenmiş ve rafine tüm yiyecekler, kızartmalar, yer fıstığı, işlenmiş tüm tahıllar, kafein ve alkol olarak özetlenebilir.

Alkali yiyecekleri sıklıkla tüketin ki bunlar; koyu yeşil yapraklı sebzeler, nişastasız sebzeler, çiğ kuruyemişler, avokado gibi sağlıklı yağlar, bitkisel tüm protein kaynakları, yeşil sular/içecekler, meyveler ve elma sirkesi olarak özetlenebilir.

Alkali su tüketin; suyunuzu alkali yapmak için içme suyuna limon suyu ilave edebilir veya bir miktar karbonat karıştırabilirsiniz.

Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı, toksin ve kimyasallardan uzak bir hayat sürdürmeye çalışın.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim