Yağ Hücreleri

Yağ Hücreleri

Yağ Hücreleri: Beyaz Mı? Kahverengi Mi ?

İnsan vücudunda yağ yakımını uyaran; Kahverengi Yağ Hücreleri

İnsan vücudundaki yağ hücreleri kahverengi ve beyaz yağ hücreleri olmak üzere 2 başlık altında incelenir. Beyaz yağ hücreleri; depo enerji kaynağı olarak kullanılan, insan vücudunca biriken, halk arasında da yaygın olarak bilinen yağ dokusudur.
 
Beyaz yağ hücreleri; vücuttaki var olan ısıyı korurlar, organlar için koruyucu bir tampondur ve bir takım hormonların etki mekanizmalarında yer alırlar. Ancak bu dokunun artmış olması obeziteyi ve buna bağlı tüm kronik hastalıkları beraberinde getirir.
 
Kahverengi yağ hücreleri ise beyazla oranla çok daha az enerji depolarla. İçeriğindeki demirden zengin mitokondri nedeniyle bu rengi alırlar. Beyaz hücrelerden farklı olarak var olan ısıyı korumak yerine ısıyı üreten hücreler kahverengi yağ hücreleridir.
 
Ve bu ısı vücudun kendi yağ hücrelerinin yakılması ile gerçekleştiği için kahverengi yağ hücresi sayısını arttırmanın obezite ve kronik hastalıkların tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir.
 
2000’li yıllara dek kahverengi yağ hücrelerinin sadece bebeklerde var olduğu; yetişkinliğe dek tamamen yok olduğu düşünülmekteydi. Ancak son yayınlar; kahverengi yağ hücrelerinin yetişkinlerde de var olduğunu ve bazı yollar ile bu yağ hücrelerinin sayısının arttırılabileceği düşünülmekte. Bu yollar;
 
-Soğuk Hava/Duş: 16 ile 19 0 C arasındaki sıcaklıklarda yaşam olanlarını oluşturmanın kahverengi yağ hücre sayısını uyardığı düşünülmekte. Yine soğuk duşlar da bu uyarımı yapabilmekte.
 
-Düzenli Egzersiz: Düzenli egzersiz ile kahverengi yağ hücrelerinin uyarıldığı düşünülmekte.
 
-Bunların yanı sıra acı biberdeki capsein, yeşil çay ve antioksidanlarının, vücutta doğru melatonin salınımının olması gibi etkenler de kahverengi yağ hücrelerini uyarabiliyor.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim