Yaşam Ağacı Hindistan Cevizi

Yaşam Ağacı Hindistan Cevizi

“Yaşam Ağacı” olarak da adlandırılan Hindistan cevizi meyvesi, fonksiyonel beslenmenin vazgeçilmezi.

-Filipinler ve benzeri ada ülkelerinde beslenmenin önemli bir parçası olan ve ağacı “Yaşam Ağacı” olarak da adlandırılan hindistancevizi meyvesi, fonksiyonel beslenmenin vazgeçilmezi. Yine yerel halkın, pek çok hastalığın tedavisinde kullandığı hindistancevizi yağı, sahip olduğu MCT adı verilen yağ asitleri ve anne sütünde de bulunan laurik asit nedeniyle şifa kaynağıdır. Neden Mi?

-İçeriğindeki laurik asit nedeniyle antimikrobiyaldir. Bağırsak patojenlerini temizler ve böylelikle kolon sağlığını destekler.

-Hindistan cevizi yağına beslenmelerinde sık sık yer veren toplumlarda obezite ve buna bağlı hastalıkların gelişiminin daha az olduğu görülmüştür. Bu nedenle hindistancevizi yağının metabolizma üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.

-Tiroid fonksiyon bozukluklarının rafine yağlarla ilişkili olabileceğine dair yapılan çalışmalar bulunmakta. Bu nedenle rafine yağların yerini soğuk pres hindistancevizi yağı ile değiştirmek tiroid fonksiyonlarında iyileşme de vaat edebilmektedir.

-En büyük organımız ve dış dünyayla aramızdaki en büyük bariyerimiz olan cildimizin nemlendirilmesinde, cilt üzerindeki patojenlerin yok edilmesi ve buna bağlı olarak akne ve dermatit tedavisine destekdir hindistancevizi yağı.

-İçerdiği MCT yağ asıtlerinin keton cisimciklere dönüşmesi sonucunda beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olup; Alzheimer, Parkinson, Huntington ve MS gibi pek çok sinir sistemi hastalığına karşı koruyucudur.

-Kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini baskılamaktadır.

-LDL/HDL oranını düşürerek damar tıkanıklığı riskini azaltarak kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

-Antifungal etkisi nedeniyle başta Candida Mantarı olmak üzere pek çok fungal inflamasyonu tedavi etmektedir. 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim