Yorgunluğun Arkasındaki 11 Sebep

Yorgunluğun Arkasındaki 11 Sebep

Yorgunluğun ardında tiroid fonksiyon bozuklukları, hareketsizlik, depresyon, anemi, sızdıran bağırsak gibi pek çok sebebe rastlamak mümkün.

-Tiroid Fonksiyon Bozuklukları; Genellikle stres ve diyetin yarattığı hormonal değişimler, gluten ve süt ürünlerinin yaratmış olduğu sızdıran bağırsak ve iyot, selenyum yetersizliği tiroid fonksiyonlarını bozabilmekte ve kişilerde gün içerisinde sebepsiz yorgunluklara neden olabilmekte.

-Adrenal Yorgunluk; Sıklıkla karşılaştığımız, adrenal bezlerdeki hormon dengesizliğine bağlı oluşur; kişi her ne kadar dinlense de yorgunluğunu atamaz. Beslenme düzeni ve yaşam tarzı değişiklikleriyle adrenal yorgunlukdan kurtulmak mümkün.

-Hareketsiz Yaşam; Fiziksel aktivite her ne kadar yorucu olsa da, ardından gelen kaliteli bir dinlenme dönemiyle gün içerisinde kişileri daha dinç kılmaktadır.

-Depresyon; akut veya kronik depresyon kişilerin en önemli enerji düşürücülerinden birisidir.

-Kalitesiz Uyku; Ortalama 7 saatin altındaki uyku ve bu uykunun kalitesinin düşük olması durumunda kişilerde yorgunluk gözlenmesi çok beklendik.

-Anemi; Kandaki kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olması dokulara yetersiz oksijen taşındığının göstergesidir. Bu da kişilerin daha bitkin ve yorgun olmasına neden olur.

-Sızdıran Bağırsak; Vücut metabolizmasında genel bir problem yaratmasının yanı sıra, adrenal yorgunluğunda bir sebebi olan sızdıran bağırsak kişilerde kronik yorgunluk ve bitkinliğe neden olabilir.

-Susuzluk; Vücut su ve elektrolitlerimiz azaldığında kişilerde enerjisizlik yaşanması beklenir.

-Psikolojik Stres; Stres hormonlarının kronik olarak salgılanıyor oluşu sızdıran bağırsak ve buna bağlı adrenal yorgunluğun gelişimini tetiklemektedir.

-Kan Şekeri Dengesizlikleri; Kişilerin mod geçişleri kan şekeri dengesizlikleri ile doğrudan ilişkilidir. Hızla yükselen veya azalan kan şekeri ve insülin, mod geçişleri yaratmakta ve bu durumda kişilerde enerjisizlik olarak sonuçlanır.

-Yanlış Beslenme; Basit karbonhidratın fazla tüketimi kan şekeri dengesizliklerini doğurur. Bu nedenle doğru bir beslenme tarzının yakalanması önemlidir. Fonksiyonel yağ, doğru protein ve sebze meyveden gelen kompleks karbonhidratın zengin olduğu bir beslenme düzeni kişilerin daha enerjik hissetmesini sağlayacaktır.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim