Bağışıklık Hastalıklarında Beslenme

Bağışıklık Hastalıklarında Beslenme

Bağışıklık Sistemi ve Beslenme

Bağışıklık sistemi adı verilen şaşırtıcı ve ilginç savunma mekanizması insanoğlunu hastalık yapan enfeksiyona yol açabilen virus, bakteri, mantar ve parazit vb mikrororganizmaların zararlarına karşı korur. 

Çevremizde bulunan binlerce mikrobun saldırısına uğrarız .Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı patojen bakterilerle bağışıklık sistemi miz sayesinde "savaş yada kaç" mantığıyla başeder.Başedemediğimiz durumlarda da "hasta" oluruz.

 

Bağışıklık sisteminin görevi de; öncelikle bu organizmaların vücuda girmelerini engellemek veya girer ise vücuda girdikleri yerde yok etmek yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir.yaşamımız süresince bağışıklık sistemimiz bu görevi sürdürür ancak bazı koşullarda yardıma gereksinim duyabilir.

Bağışıklık sisteminin en önemli özelliklerinden biri; kendisine yabancı milyonlarca değişik mikrobu tanıma ve ayırt edebilme yeteneğine sahip olmasıdır. Bu özelliği ile bağışıklık sisteminde görevli olan tüm hücreler, ilk karşılaştığı yabancıyı görür, belleğine kaydeder ve daha sonra gördüğünde de savaşır.

    

Bir hastalık tablosu ele alınırken, bireydeki semptomlar bütüncül olarak değerlendirilir,hormonal dengesi, ağız sağlığı, bağırsak sağlığı, ağrı durumları, alerjileri ve uyku düzeni, vücudun verdiği tepkiler araştırılır. İnsanın davranışlarının sağlığına, sağlığının davranışlarına etkileri, beslenme biçimi ve durumu, fiziksel hareketliliği gibi semptomatik durumları hastalık oluşumunun ilk andan  son hastalık tablosuna kadarki basamakları belirlenir. Tedavi amacıyla yaşam tarzında ve beslenmesinde değişiklik yapılması gereken minımum değişiklikler hastanın hayatına kademeli olarak geçirilir. Sebebinde sebebi araştırılır.vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller tespit edilir. Klinik tabloda psiko nöro immünoloji üçgeninde insan vücudu aynı anda kalibrasyondan geçirilir ve iyilik hali dediğimiz Sağlığımıza kavuşuruz.

 

BAĞIŞIKLIK SISTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN EN IYI 10 YOLU 

1-) Taze hayvansal yağlar,kemik ve et suları tüketmek (Hasarlı olan bağırsak duvarını iyileştirir)

2-)soğan ve sarmısak(2 litre saf limon suyuna 40 diş sarımsak ezerek temiz bir kavanoza konur ve karanlıkta 1 ay beklenir.1 ay sonra her sabah yada her akşam 1/2 çay bardağı içilir. En doğal antibiyotiktir.)

3-) Taze sıkılmış sebze suları vücutta birikmiş ağır metal ve toksin atıklarını temizler.

4-)Düzenli yeşil sebze tüketmek(maydonoz,kişniş,yeşil soğan,roka)bu grup alkali grup olduğu için vücudun ph dengesini korur.

5-)Probiyotik besin destekleri ve doğal fermente gıdalar.

6-)soğuk pres yağlar,zeytinyağı,balık yağları,kabuklu yemiş ve tohum yağları

7-)Evde hayvan beslemek çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir.

8-) Bol oksijenli bir havada egzersiz.

9-)Doğal sularda yüzmek göl,nehir,deniz

10-)Gün ışığında öğle saatlerinde 30 dak  güneşlenmek.

 

Yeşim Temel Özcan
Beslenme ve  Diyet uzmanı Pni terapisti Gaps danışmanı 
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim