MS (Multiple Skleroz)

MS (Multiple Skleroz)

Multiple Sklerozda birçok nedene bağlı olarak merkezi sinir sisteminin myelin kılıfı hasar alıyor ve sertleşmiş plak dokular oluşuyor.Bu plaklar sinirsel hasarlar ve blokajlar oluşturur.

Özellikle görme sinirinin iltihabı,his bozuklukları,baş dönmesi,kulak çınlaması,yürüme ve denge bozuklukları gibi bir sürü semptomlar görülür. En fazla kadınlarda görülür birde sıcak ülkelerde az görülür.D vitamini düzeyi ile çok yakından ilişkili.Yapılan çalışmalar D vitamini düzeyinin kış aylarında bile 50 ng/ml altına düşürülmemesi gerektiği yönündedir.

MS li hastaların çok büyük kısmında mide ve bağırsak rahatsızlıkları mevcut.Özellikle kabızlık,karın ağrısı,kronik ishal,şişkinlik,gaz,ağır kokulu gaita mevcuttur.Çünkü bağırsak hasarı(disbiyozu) nedeni ile sindirim enzimleri zarar görmüştür.vitamin mineral,yağ,karbonhidrat ve proteinin emilerek kana geçişi azalıyor.

Bu besin maddeleri bağırsak disbiyozu nedeniyle emilemiyorlar.Fakat barsaklardaki aşırı geçirgenlik nedeniyle toksin ve besin maddeleri kan dolaşımına geçiyor ve bağışıklık sistemi hiperaktif çalışarak myelin kılıfları tahrip ediyor.

Doğru bir beslenme tedavisi ile mide bağırsak sisteminin düzenlenmesi şart.Glutensiz,kazeinsiz baklagilsiz,katkısız ve doğal yiyeceklerden oluşan bir beslenme tedavisi ,omega3 /omega6 dengesinin yeniden oluşturulması ve omega 3 yağ asitlerinin yeterli miktarda alınımına dikkat edilmesi ilk yapılacaklar arasındadır.

 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim