Bağırsak Astarınızı Oluşturun.

Bağırsak Astarınızı Oluşturun.

Terbiyeli İncik Çorbası

Kullanılacak Malzemeler;
4 adet kuzu incik
1 yer elması
1 havuç
1 küçük kereviz
6-8 arpacık soğanı
8-9 diş yerli sarımsak
2-3 yemek kaşığı elma sirkesi
Zerdeçal, karabiber, kaya tuzu
Terbiye için; 1 limonun suyu
1 yumurta sarısı
 
Terbiyeli İncik Çorbası Hazırlanışı;
Kuzu incikler yıkandıktan sonra döküm tencerede mühürlenir. Üstlerine yeterince ( haşlamayı yaparken suyu fazla kullanın ki dışardan su ilavesine gerek kalmasın. Filtre suyu ilavesi ile biraz kaya tuzu ve 3 yemek kaşığı elma sirkesi eşliğinde kaynatılmaya bırakılır.1 taşım kaynadıktan sonra düşük ısıya getirilip et suyu çıkarma işlemi gibi devam edilir.
 
Bu arada başka bir tencerede ghee yağı (1tatlı kaşığı) ile yer elması, havuç ve kereviz soyulup küp küp doğranır. Arpacık soğanlar ve sarımsaklarda ilave edilir. Sebzelerde ön sote işleminden geçerken zerdeçal ( ısı karşısında zerdeçal da ki curcuma açığa çıkar ) karabiber ve pul biber ilave edilir.
 
Et suyu sebzelerin üzerine ilave edilir ve onlar pişmeye bırakılırken biz inciklerin üzerindeki etleri ayıklayıp iliklerini çıkarıp sebzelerle birlikte kaynamakta olan tencereye ilave ediyoruz. Onlar kaynamaya hazırlanırken1 yumurta sarısı ve limon suyu ile çırpılarak terbiye yapılır. Çorbaya ağır ağır eklenir. Kerevizin yeşil yaprakları ince kıyım doğranıp, çorbaya ilave edilir.
 
Son olarak baharat ve acı biberle servis edilir.
Afiyet olsun…
 
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim