Et Kemik Suyu

Et Kemik Suyu

Zengin Besin Öğeleri ve Kolajen İçeriğiyle Et-Kemik Suyu

Geleneksel tariflerde sıklıkla yer alan et-kemik suyunu yeni nesil beslenme akımları tekrar karşımıza çıkarmakta. Kanatlılar, kırmızı et kaynakları ve balık gibi pek çok alternatifi bulunan et-kemik suları yemeklere lezzet katmakla birlikte zengin besin öğeleri ve kolajen içeriği nedeniyle pek çok vücut dokusu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip.

Özellikle etli kemiklerin kısık ateşte ve uzun süreli kaynatılması sırasında açığa çıkan kolajen, prolin, glicin ve glutamin gibi yapılar vücut dokularındaki tahribatların hızla onarılmasını sağlar. İçeriğindeki bu yapılar inflamasyonun sakinleştirilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir; bu nedenledir ki soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda ilk başvurulan çorba kemik-tavuk suyu çorbalardır.

Ayrıca et-kemik suyunun bağırsaktaki sıkı bağları güçlendirerek sızdıran bağırsakla mücadele etmekte böylelikle besin intoleransı ve alerjilerinin tedavisine de destek olabilmektedir. Kas, eklem ve deri sağlığı içinde sıklıkla önerilmektedir.

Hem yemeklerinize lezzet katmak, hem de zengin içeriğinden faydalanmak için et-kemik suyuna yemeklerinizde yer verin.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim