Evde Et ve Kemik Suyu Yapımı

Evde Et ve Kemik Suyu Yapımı

ET-KEMİK SUYU YAPIMI:

Bağırsak duvarının onarılmasında et-kemik sularının rolü çok büyüktür. Et-kemik suyunun yapısında bulunan jelatin, doğal yağlar, mineraller, vitaminler, amino asitler bağırsak duvarının tedavisinde son derece önemlidir. Sızdıran bağırsak sendromu (Leaky Gut Syndrome) adı verilen tablonun iyileşmesinde et-kemik sularının rolü büyüktür.

Malzemeler: 

Mümkün olduğu kadar ilikli kemik (bağ dokularıyla birlikte, ortadan kırılmış kuzu veya dana kemiği); pirzola, kavurmalık, yemeklik vb. alındıktan sonra geriye kalan kemikler; bir miktar et (dana veya kuzu inciği, dana veya kuzu gerdan). 

Yapılışı:

Bütün kemikleri ve etleri büyükçe bir tencereye doldurunuz. Önce suda yarım saat kadar bekletin ve kanlı suyunu dökün. Sonra filtre edilmiş suyu kemikleri örtecek kadar doldurunuz. Kaynamaya başlayınca üstündeki kef adı verilen tabakayı alınız. 2-3 saat kaynatınız ve soğutunuz. Kemiklerin iliklerini, etli kısımlarını ayıklayınız ve çorbada kullanmak üzere dolaba kaldırınız.

İlikleri ve etleri alınmış kemiklerin olduğu tencereyi ağzına kadar filtre edilmiş suyla doldurunuz. İçine doğal tuz, tane karabiber, defne yaprağı  ve sirke ekleyin, kaynamaya bırakın. (Sirke konmasının sebebi kemiklerdeki mineralleri sökmesi içindir) Aroma vermesi için içine soğan, sarımsak ve çeşitli sebzeler de atabilirsiniz.

Kaynayınca ocağı kısın ve çok kısık ateşte en az "12" saat kaynatın. Pişme süresi bittikten sonra soğumaya bırakın. Ilıklaştıktan sonra, et-kemik suyunu büyük bir kepçe ile alın, cam kaplara süzgeçle süzerek doldurun ve soğuyunca buzdolabına kaldırın.

 

Yeşim Temel Özcan
Diyet Uzmanı ve GAPS Danışmanı
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim