Evde Fermente Salatalık Turşusu

Fermente Salatalık Turşusu

Evet efendim, yaptığımız eğitim ve sunumlara da turşularımızla gidiyoruz. DSM Besin Maddeleri Şirketinde gerçekleştirdiğimiz GAPS ve Bağırsak Terapisi sunumumuzun ardından uygulamalı bir şekilde fermente salatalık turşusu yaptık.

Fermente salatalık turşusu bağırsak floramızdaki yararlı mikroorganizmalardan olan lactobacillus bakterilerinin devamlılığını sağlar. Hazmı kolaylaştırır ve yapımı da son derece kolaydır.

Malzemeler:

2 kg organik salatalık

Bolca sarmısak

1/2 su bardağı evde yapılan kefirin suyu

3 yemek kaşığı kalın tuz.

Temiz su

Bir tutam kişniş tohumu

Cam kavanoza birer çatal batırdığımız salatalıkları hava boşluğu en az kalacak şekilde yerleştirin. Boşluklara ise soyulmuş sarımsakları. 3 yemek kaşığı kaya tuzu, peynir altı suyu ve aldığı kadar filtre suyu kavanoza yerleştirin. Kişniş tohumu ise hoş bir aroma verecektir.

Turşu suyunun salatalıkların üzerinde kaldığından emin olun lütfen yoksa küflenme olur. Ağzını çok sıkı kapadıktan sonra karanlıkta 20 gün bekletin. Olgunlaşma süresinden sonra turşunun ağzı açıldıktan sonra buzdolabında saklamalısınız.

Videomuzdan peynir altı suyunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer sizde kurumsal eğitimlerinize bizi konuk etmek ister ve uygulamalı turşu ve benzeri GAPS diyeti ile uyumlu yemeklerin yapımını öğrenmek isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim