Fermente Lahana Turşusu

Fermente Lahana Turşusu

Peynir Altı Suyu ile Yapılmış Lahana Turşusu

Sebzelerin fermentasyonu sonucu açığa çıkan Ve bağırsak astarında sakinleştirici ve iyileştirici etkisi olan laktik asit, çok sayıda vitamin (B vitaminleri, biyotin, K2 vitamini ve diğerleri) ve aktif enzimleri üretir.

Yararlı bakteriler organik asitler üreterek bağırsak duvarında pH seviyesini 4.0-5.0 dolaylarına düşürürler. Daha alkalin ortamları isteyen patojenik ‘’ kötü ‘’ mikroplar, bu asidik ortamda rahatça üreyip gelişemezler. Lactobacillus grubu dost bakteriler sindirim ve bağışıklığımız için çok önemli.

Yaptığımız bağırsak flora analizlerinde en çok bu grup bakterinin hasar aldığını görüyoruz. Sağlıklı bağırsak florası ağır metalleri bağlama, kanserojen maddeleri etkisiz hale getirme, histamini etkisizleştirme, toksik maddeleri yok etme özellikle sahiptir.

Kullanılacak Malzemeler:
1 Orta boy lahana
1 baş yerli sarımsak
2 kapalı avuç kaya tuzu
1 su bardağı peynir altı suyu
Yeteri kadar içme suyu
 
Hazırlanışı:
1 orta boy lahanayı yıkadıktan sonra kapuska yapar gibi dilimliyoruz. 2 kapalı avuç kaya tuzu İle iyice ovalıyoruz. Kuru ve temiz cam kavanoza elimizle lahanaları bastırarak ve aralara dilimlenmiş sarımsakları ilave ederek ( istenirse konmayabilir ) kavanoz kapağından 1 karış aşağıda kalacak şekilde lahanalar doldurulur.
 
Varsa yoğurma sırasında çıkan lahananın suyu da ilave edilir.1 su bardağı peynir altı suyu da ilave edilerek ( Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır. Tarif için Tıklayınız.) turşumuzun probiyotik olması sağlanır. Çünkü turşunun mayalanması için başlangıç mayası gerekli ve peynir altı suyu bunu sağlayacaktır. Kapağa kadar olan boşluğu da içme suyu ile tamamlayabiliriz.
 
Kapakla turşu suyu arasında 2 parmak boşluk bırakılmalıdır. Ağzı sımsıkı kapatılmalıdır. Fermantasyon sırasında taşma olmasın diye bu boşluk bırakılmalıdır. Karanlık bir ortamda en az 1 ay bekletilmeli ağzı açıldıktan sonra bozulmaması için buzdolabında saklanmalıdır.

Fermentasyon işlemi bittikten sonra yemeklerden 5 dakika önce bu turşunun suyundan 2 yemek kaşığı için sonra yemeğinize başlayın. Posasını da yemeğinizle birlikte tüketin. Bütün ev halkı rahatça kullanabilirsiniz. Mide ekşimesi hazımsızlık ve yanmalar bitecektir.

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim