Neden Ev Yapımı Probiyotik Yoğurt ?

Neden Ev Yapımı Probiyotik Yoğurt ?

Probiyotik Yoğurt.

Bağırsakta yaşayan yaklaşık on beş trilyon bakteri bulunmaktadır. Probiyotik olarak nitelendirilen, faydalı bakteriler, insan sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Probiyotiklerin; İmmun sistemin korunmasında, alerjik hastalıkların tedavisinde, vitamin mineral sentez ve emilimlerinde görev aldığı ve olumlu etkilere sahip olduğu bulunmuştur.

Otoimmün hastalıkların tedavisinde de bu bakterilerden faydalanılmaktadır. Bu bakterileri içeren birçok gıda bulunmaktadır. Probiyotikleri yapay veya doğal olarak farklı yöntemlerle vücuda almak mümkündür. İyi huylu bakterilerin sayısını azalması, barsak florasının bozulmasına ve hastalıkların artmasına neden olmaktadır.

Barsak florasındaki iyi huylu bakteri sayısını artırmanın en güzel yollarından biri ev yapımı probiyotik yoğurt tüketimini artırmaktır. Prebiyotik olma özelliğini de barındırdığı için de çok özel bir besindir. Normal yoğurdu mayalarken eczanede satılan probiyotik kapsül eklenerek probiyotik yoğurt elde etmek mümkündür. Evde probiyotik yoğurt yapımı aşağıdaki gibi uygulanabilir.

Kullanılacak Malzemeler;
Süt,
probiyotik şase,
Yoğurt mayası.
 
Probiyotik Yoğurt Hazırlanışı;
Süt 15 dakika kaynatılıp, yaklaşık 45 dereceye kadar soğutulur. Bir kaşık yoğurt mayası, 2 kaşık kadar süt ile başka bir kapta karıştırılır. Probiyotik saşe maya ile karıştırılarak ılık süte yavaş yavaş eklenir. Karanlık bir yerde yaklaşık 5 saat kadar bekletilen yoğurt, buzdolabına kaldırılır. Ertesi gün yoğurt tüketime hazır olur.

Afiyet olsun.

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim