Prebiyotik Çorbalar

Prebiyotik Çorbalar

Prebiyotik sebzelerle hazırlanmış çorbalar bağırsak düzenleyicidir.

Pırasa, bal kabağı ve benzeri diğer prebiyotik sebzelerle hazırlanan çorbalar kabızlık şikayetini rahatlatır.

Prebiyotikler; iyi bakteriler olan probiyotiklerin bağırsak dokusuna tutunmasını sağlayan lif yapısıdır. Sağlıklı bağırsak florası için prebiyotiklerin varlığı önemlidir. Prebiyotikler, dost bakterilere yardımcı olarak bağırsakları düzenler.

Özellikle kabızlık şikayeti yaşayan kişilerde prebiyotik besin kaynaklarının arttırılması bağırsakların düzenlenmesine yardımcıdır. Prebiyotik kaynak; soğan, sarımsak, kırmızı pancar, pırasa, avokado, tatlı patates, enginar, brokoli, yer elması, bal kabağı ve turp olarak sıralanabilir.

Yoğun kabızlık yaşadığınız dönemlerde prebiyotik sebzelerden zengin çorbalar, şikayetlerinizin rahatlamasında oldukça etkili olacaktır. Örneğin pırasa, bal kabağı ve kemik suyu ile hazırlayacağınız bir çorba, içerisindeki yoğun prebiyotik lif yapısı nedeniyle bağırsakları temizleyecek ve doğru flora gelişimine yardımcı olacaktır.

Hazırlanışı

3 Uzun dal pırasayı ince ince doğrayıp, yine küçük küpler halinde doğranmış 1 Dilim bal kabağı zeytinyağında biraz soteleyin üzerine 3 bardak et suyu ve 6 bardak normal su ilave ederek pişirin.

Kemik suyu oranını damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Bu karışım piştikten sonra blendır ile parçalanarak çorba haline getirilir ve içerisine ayrı bir yerde hazırladığımız terbiyesi ilave edilir.

Terbiyesinde 1 büyük limonun suyuna 1 yumurtanın sarısını çırparak kullanıyoruz. Dilediğiniz baharatları da ilave ederek çorbanızı pişirebilirsiniz. Benzeri bir tarifi dilediğiniz diğer prebiyotik sebzeler ile de hazırlamanız mümkün.

Bu ve benzeri prebiyotik çorbalar sağlıklı bağırsakların florasını desteklerken, özellikle kabızlık durumunda bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.

Afiyet Olsun

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim