Tatlı Patates Çorbası Tarifi

Tatlı Patates Çorbası Tarifi
Tatlı Patates Nedir ?
 
Tatlı patates Orta ve Güney Amerika kökenli olarak bilinen ve oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde ise günümüzde 100 den fazla ülkede yetiştirilmektedir. Sindirimi oldukça rahat ve kolay olan tatlı patates alerji yapma olasılığınında düşük olması sebebi ile birlikte bebeklerde de gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.
 
Tatlı patates çok zengin bir beta karoten kaynağıdır. Çok miktarda A vitamini ve B grubu vitaminleri içerir Adında tatlı lafı geçtiği halde şeker hastalarının rahatlıkla kullanacağı posaya sahiptir.
 
Kalp dostudur. Çok kaliteli posa içerir.
Zengin vitamin ve mineral deposu olan tatlı patatese ilk bakıldığında en belirgin özelliği renginden dolayı önemli antioksidan olan beta karotendir.Zengin antioksidan kaynağıdır.
 
Bir tatlı patates günlük C vitamini ihtiyacının %35'ini karşılıyor. Soğuk algınlığına, ciltteki yaralara, kemiklere ve dişlere iyi geliyor.
 
Yapılışı:
2 adet tatli patatesi 1 adet soğan ve 2 diş sarımsak ve 1 kaşık zeytinyağında soteliyoruz.300 ml et suyu ekledikten sonra yumuşuyana kadar pişiriyoruz.1 çay kaşığı tuz,kimyon,1 limon suyu, 1 tutam maydonoz ve dere otu ilave ettikten sonra blenderla incelttikten sonra 100 gm ev yoğurdu ilave edip (laktoz intoleransı olanlar ilave etmesin) 5 dakika daha pişiriyoruz. Afiyet olsun...
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim